Smart Hakkında

0

Smart Car olarak da bilinen otomobil üretim firması, ortaklık sonucu piyasaya sürülmüş bir markadır. Elektrikli modelleri de bulunan marka, günümüzde de üretim yapmaya devam etmektedir. Almanya’da üretim yapan markalar arasında bulunan Smart Car, kolay ve pratik olmak mottosu ile piyasaya yakın sayılabilecek bir tarihte giriş yapmıştır. Oldukça minik sayılabilecek bu araçlar Daimler AG firması bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Smart Car’ın Kurulma Süreci

Smart markası tam olarak 15 Nisan 1994 tarihinde kurulmuştur. Swatch markasının bir girişimi ile dillendirilen fikir Mercedes- Benz’in ortaklığı ile piyasaya sürülmüştür. Smart markası, oldukça minik bir araç yapısına sahiptir. Bunun amacı özellikle park etme konusunda kullanıcılarına kolaylık sağlamak. Fiyat performans olarak da bu tarz araçlar sevenler için iyi bir seviyede üretilmektedir. Almanların araba markaları arasında yerini alan Smart, iki kişinin ulaşımı için tasarlanmak istenmiştir. 23 yıldır piyasada var olan araç, dönem içerisinde çeşitli ortaklık değişimleri yaşamıştır. İlk olarak 1998 yılına kadar Daimler- Benz şeklinde yürütülen anlaşma sonrasında 2007 yılına kadar sürecek olan Daimler Chrysler ve günümüzde ise tamamen Daimler AG bünyesindedir. Tasarımcıları ise Nicolas Hayek’tir. Günümüzde aracın üç farklı hidrolik modeli üretilmiş ve piyasada yerini almıştır.

Smart Markası İsmini Nereden Alıyor?

SMART olarak tabir ettiğimiz marka, ismini aslında kurucu ortaklarından almaktadır. Fikrin sahibi olan Swatch saat firmasının ilk düşüncesi aslında Swatch Mobile’di. Fakat Mercedes- Benz ile ortaklık yapılmasından dolayı Smart ismi bu ortaklığı niteler şekilde değişiklik gösterdi. Alman marka arabalar arasında yerini alan SMART, açılım olarak Swatch Mercedes ART’ın kısaltmasını temsil etmektedir.  Hem tasarımcısı hem de Swatch CEO’su olan Hayek, böylece tasarlamış olduğu aracı piyasaya sunmuş oldu. Aracın şu an Forfour, Fortwo şeklinde elektrikli modelleri de bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.