Skoda Hakkında

2

Skoda markası, köklü otomobil markalarından biridir. Esas olarak Çek Cumhuriyeti menşeili bir üretim firmasıdır. Fakat günümüzde Volkswagen firması tarafından satın alınan markalardan biri olduğu için Alman araba markaları arasında yerini almıştır, diyebiliriz. Skoda, ilk olarak bisiklet üretimi için yola çıkan markalardan biri olsa da sonradan yönünü değiştirerek günümüzde en çok bilinen araç markalarından biri haline gelmiştir.

Skoda Markasının Tarihsel Gelişimi

Skoda, 1895 yılında kurulmuş oldukça eski bir markadır. Bahsettiğimiz üzere önceleri bisiklet üretimi yapan bir firma iken 1900’ün başlarında araç üretimine geçiş yapıyorlar. Şirketin kurulmuş olduğu şehir ise  MladeBoleslav. 1925  yılına gelindiğinde bir kapanma olayı yaşayan marka bu gelgitli sürecin ardından 1946 yılında devlet idaresinde tam olarak üretime geri dönmüştür. Ülke kapsamında o dönem kullanılabilen tek marka konumunda olan firmanın o zamanki adı ise AZNP olarak bilinmekteydi. Ardından yaşanan dünya çapındaki krizler ve ülkesel ekonomik durumlardan sonra Skoda markası ile geri dönen firma, tam olarak 1987 yılında piyasaya sürdüğü araç ile dünya pazarında yer edinmeye başlamıştır. Araç modeli ise Skoda Favorit. Alman marka arabalar arasında yer almasını sağlayan süreç ise 1991 yılında Volkswagen firması ile ortaklık kurmasına dayanıyor. Günümüzde de üretimlerine bu şirket altında devam etmektedir.

Skoda’nın Bilinen Modelleri

Çek menşeili marka, en çok satışını günümüzde, Fabia, Rapid, Rapid Spaceback, Yeni Octavia, Yeni Kodiaq v Superb ile yapmaktadır. Özellikle Octivia modeli en çok satılanlar arasında yerini almıştır. Almanya’nın araba markaları arasında sayılan Skoda, 6.8 saniyede 100 km hıza ulaşma, 50 lt yakıt deposu, 4.6 metre dış uzunluk gibi oldukça iyi özelliklerle Octavia markasını satışa sunmuştur. Kasa tipi, motor sınıfı gibi özelliklerine bakarak aynı yakınlıkta Skoda araçlarını tercih edebiliyorsunuz.

2 Yorumlar
  1. Fethi diyor

    Hız açısından düşük olsa da yakıt tüketimi ve hacim olarak tam aile arabası aslında

  2. Harun diyor

    Eski arabalarından yana özellikle gelişen teknolojiyi kullanması aracın kalite ve satış durumunu daha da arttırıyor. Aslında hak ettiği de söylenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.