Seat Hakkında

Seat 1950’li yıllarda kurulmuş ve İspanya, Martorell menşeili bir otomobil üreticisi olsa da günümüzde tüm hakları Alman markaları arasında yer alan Volswagen’e bağlıdır. Dünya pazarı içerisinde adı bilinen ve kullanılan araç skalasına sahip firmalardan biridir aynı zamanda. Merkezi ise hala daha belirtmiş olduğumuz Martorell şehri içerisinde bulunmaktadır. En çok bilinen modelleri arasında ise Ibiza ve Cordoba WRC modelleri bulunmaktadır.

Seat Firması Ne Zaman Kuruldu?

Seat, bahsetmiş olduğumuz üzere İspanya merkezli bir firma olarak 9 Mayıs 1950 tarihinde tam olarak faaliyete geçmiştir.Devlete bağlı olarak ilk üretimlerini gerçekleştirmiştir. Bu yüzden kurucu olaran Nacional de Industria Endüstrisi’ni gösterebiliriz. Almanya’nın araba markaları arasında geçiş süreci ise biraz farklı olmuştur. Dönemin bilinen arabalarından olan Seat 1400 ile 1953 yılında adını duyurmaya başlamıştır. Bu süreçte Latin Amerika da dahil birçok yerde ürün piyasaya sunulmuştur. Ardından Kolombiya modelleri üzerinden de üretimler yapan firma ardından Fiat ile anlaşmaya gitmiştir. Bazı araç isimleri ve modelleri de Fiat ile paralel seyirde devam etmiştir. Ortaklık ise 1984 yılında sona erdikten sonra Seat firması günümüzde de ortak oldukları Volkswagen ile anlaşma yapmıştır.Dünya üzerinde sükse yarattığı Ibiza modeli ise ilk olarak 1984 yılında piyasaya sürülmüştür. O tarihten bu yana da pazar payı güçlü olan firma hala daha tercih edilen bir markadır.

Seat Araç Modelleri

Günümüz piyasası içerisinde satışta olan Seat otomobilleri içerisinde Yeni Ibiza, Toledo, Leon, Leon ST, Yeni LeonCupra, Alhambra, Ateca ve Yeni Arona bulunmaktadır. Alman araba markaları arasında yerini alan Seat,İbiza, Leon ve Toleda aynı sınıfta iken; Ateca ve Alhambra ise daha geniş hacimli yüksek araba sınıfında yer almaktadır. Araçlar için, 1.0, 1.2, 1.4  TSI özellikleri de bulunuyor. Aynı şekilde donanım açısından da FR, excellence, style şeklinde sınıflandırma yapılmıştır.

Bir yorum

  1. Şahsen bu markadaki sadece Leon ve Leon ST serilerini tutuyorum. Hem görünüş hem de mekanizma açısından çok sağlam duruyor araç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*