Opel Hakkında

4

Opel oldukça eski bir marka olması ile beraber günümüzde de en çok bilinen, tercih edilen markalardan biridir. 1862 yılından bu yana varlığını devam ettiren marka, Adam Opel tarafından kurulmuştur.Alman marka arabalar üreten bu firma günümüzde dünyanın hemen her yerinde satıştadır.Ampera, Corsa, Insignia gibi bilinen birçok modeli şu anda trafikte sıkça görebileceğiniz modellerdendir.

Opel Firması Nasıl Kuruldu?

Belirttiğimiz üzere bir zanaatkar olan Adam Opel’in girişimleri ile 1800’lü yılların son çeyreğinde açılan firma aslında ilk hizmete girdiği günlerde farklı alanlarda hizmet vermekteydi. Bisiklet ve dikiş makineleri üzerine yoğunlaşmış bir marka iken,  1989 yılına gelindiğinde ilk araçlarını üretmiş bulundular. Lutzmann ile ortaklık kurularak üretilen bir model olduğu için o dönem ilk araçları, Opel- Lutzmann ismini kullanarak satışa sunulmuştur. 1902 yılına gelindiğinde ise, önceden yalnızca kendi gövdesini üreten firma,bu yıl itibari ile tamamen kendi araçlarını üretmeye başlamıştır. Alman markası arabalar 1906 yılında Hamburg fuarında görücüye çıktığında Opel ise, Darracqs modelini sunmuştur.  Sonraki yıllarda bu düzen aynı şekilde devam edilse de 1911 yılında çıkan yangın ile fabrika yenilerek düzeni değişmiştir. Bu şekilde 2 yıl sonra Almanya’nın en bilinen ve iyi araba üreticilerinden biri haline gelmiştir. Şu an için General Motors firmasına bağlı olarak hizmetlerine devam etmektedir.

Opel Araç Modelleri ve Özellikleri

Opel Corsa GSİ, Opel Ampera, Opel Astra, Opel Insignia Sports, Insignia gibi bilinen modelleri aynı zamanda Opel’in en çok tercih edilen modelleridir.Ampera, Antara, Astra gibi modelleri kompakt araç sınıfına girerken,Corsa, Meriva gibi modelleri mini MPV modelinde araçlarındandır. Alman markalı arabalar arasında adını sıkça duyduğumuz Opel ve bu modellerinin yanı sıra,Combo, Vivaro, Monavo gibi bilinen ticari araç modelleri de bulunmaktadır.

4 Yorumlar
 1. Hüseyin diyor

  Aslında opel serilerinde arabaların görünüşlerinin de oldukça kaliteli olduğunu görebilmek mümkün ama özellikle Astra, Vectra gibi araçlarda yakıt sorununun bulunduğunu duymuştum. Ne derece doğrudur gerçekten çok yakıt tüketiyor mu?

 2. Deniz diyor

  Ben bir türlü bu markaya ısınamadım, özellikle görünüş açısından mı bilmiyorum ama bir gün tercih edecek olursam Opel serisini tercih etmem diye düşünüyorum.

 3. Meral diyor

  Eşim sayesinde araba alırken pek bir marka bilgim yoktu ama bana Opel’den şaşılmaması gerektiğini söyledi. Opel Vectra modelinde bir araca sahibim ve gerçekten gerek konfor gerek ise sürüş keyfi açısından bu markadan, bu modelden çok memnunum.

 4. Kürşat diyor

  Opelin ticari araçlarında Combo modelini denemiştim çalıştığım bi firmada. Sadece Opel markasının bu modelini kullandım ve bir ticari araçta genel olarak beklentileri karşılayan bir model olduğunu söyleyebiliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.