Maybach Hakkında

1

Maybach markası, Wilhelm Maybach tarafından 1900’lü yılların ilk yarısında piyasaya sürülmüştür. Kraliyet aracı olarak da bilinen bu marka son derece lüks arabalar üretmekteydi.Maybach 57 ve Maybach 62 gibi oldukça bilinen lüks araba modellerine sahiptir. İkinci dünya savaşında da tanklarda kullanılan motorların Maybach tarafından üretildiği bilinen konulardan biridir. Almanya marka arabaları içerisinde belki de en prestijlisi olan Maybach 2011 yılında kapandığını bildirmiştir. 2016 yılından bu yana Mercedes kapsamında Maybach ürünleri üretilmektedir.  Dünyanın en klas araba modellerinden biridir.

Maybach Ne Zaman ve Nasıl Kurulmuştur?

Bir motor şirketi olarak Almanya’da kurulan firma, özellikle 1900’ün ilk çeyreğinden ikinci dünya savaşına kadar geçen dönemde lüks araç üretiminde bir numara olan bir markaydı. Kurucusu ve tasarımcısı olan Wilhelm Maybach ismini araçlarına da vermiştir. İlk üretildiği ve satışta olduğu 1921 ve 1941 olan dönemde 1800 adet satarak klas arabalar arasında yer almıştır. Alman araba markaları uzun süre sonra tekrar üretime yeni modellerle geçtikten sonra günümüzde en çok bilinen  modellerinden olan 62 ve 57 piyasaya sürülmüş oldu. Kraliyet aracı olarak tanınan araç, ünlü ve siyasi açıdan güçlü birçok kişi tarafından kullanılmış bir araç modelidir. Yalnızca araç değil servis kalitesi de lüks sınıfındadır. 2011 yılında resmi bir açıklama ile beraber kapandığını duyuran markayı sonrasında Friedrichshafen ve Daimler şirketi bünyesine katmıştır.

Maybach Modelleri Teknik Özellikleri

En çok bilinen modellerinden olan Maybach 57 ve 62 için inceleme yapmak gerekirse, 62 modeli şoförlü kullanımlar için uygun olarak tasarlanmış olup 6.17 metre uzunluğundadır. 57 modeli ise, 5.73 metre uzunluğundadır. Alman markaları arabaları içerisinde 550 beygirlik güç ve 5.4 gibi bir saniyede 100 kilometreye çıkabilmesi onu ayırmaktadır. Linguatronic sistem, SBC, airmatic dual control, APS gibi bilinen özelliklere sahiptir. Araç günümüzde Mercedes- Benz Maybach ismi ile satışa sunulmaktadır.

1 yorum
  1. Faruk diyor

    Doğruyu söylemek gerekirse ilk defa duyduğum bir marka bu site sayesinde. Özelliklerine ve görünümüne baktığımda sportif ve güçlü bir mekanizmasının olduğu görülüyor. Acaba fiyat ve modelleri ne durumda…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.