Karmann Hakkında

2

Almanya’nın Osnabrück kentinde bir fabrikada üretime başlayan marka 1900’lü yılların başından beri en çok bilinen markalardan biri olmuştur. 2009 yılına kadar da Alman markaları arasında bağımsız üreticiler arasında en bilinenlerden biri konumdaydı. Sonraki dönemde haklarının bir kısmını, Volkswagen kapanmadan önce satın almıştır. İsminin özdeşleştiği model ise, klasik karmann otomobilleridir. Şu an, bahsetmiş olduğumuz Karmann fabrikası içerisinde Golf Cabrioletmodel araçlar üretilmektedir.

Karmann Araçların Tarihçesi

Karmann firması, 1901 yılında ilk olarak bir marka halini almıştır. Wilhelm Karmann tarafından üretimi başlamış klasik bir araç üretim firmasıdır.Volswagen, Porsche gibi birçok araç üretici ile de anlaşmaları olan bir şirket olmuştur. Vosvos model araçlar üzerine sportif bir model inşası ile bu işe başlamışlardır. Almanya’nın araba markaları arasında yerini almış olan Karmann, 1950’li yıllarda Volkswagen ile beraber Karmann Ghia modelini çıkarmıştır. Yalnızca Almanya değil, tüm dünya üzerine satış yapmış bir araç modelidir ve 1955- 1974 yılları arasında oldukça iyi satış rakamlarına ulaşılmıştır.1961 yılına gelindiğinde ise daha farklı bir karmannghia üretiliş ve bu da satışa sunulmuştur. Günümüzde bağımsız olarak başlayan bu firmanın 2009 yılında iflas etmesinden sonra tüm haklarının ve telifinin Volkswagen’de olduğunu söyleyebiliriz.

Karmann Araç Özellikleri

İyi bir satış rakamına ulaşan Karmann Chia modeli, iki farklı şekilde piyasada yerini almıştır. Farklı ise motor tipi ve özellikleridir. Aracın maksimum hızı o dönem üretilenlerde saatte maksimum 120 kilometreydi. Almanların araba markaları içerisinde Almanya dışında da çokça satan modellerinden biri olmuştur.çift ve tek solex karbüratör olmak üzere iki farklı teknik özelliklere sahip şekilde piyasaya sürülmüştür. 34 ve 50 beygir gücünde olmak üzere iki farklı özellikte motora sahiptir.

2 Yorumlar
  1. Fethi diyor

    Aslında iflas etmeden önce oldukça takip ettiğim bir markaydı. Şu an Volkswagen ile birleşmesi de markanın daha da sağlamlaştığını gösteriyor diyebiliyorum.

  2. Tefik diyor

    İflas etmesine en çok üzüldüğüm modeller arasında, gerek görüntüsü gerek ise motor özellikleri beni çok etkiliyordu. Gerçekten üzüldüm.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.