Gumpert Hakkında

3

Gumpert, 2004 yılında Almanya’nın Denkendorf şehrine kurulan ve süper hızlı spor araçlar üreten bir firmadır. Audi Sport’ta çalışmış olan RolandGumpert tarafından çıkarılmış bir markadır. İlk olarak Apollo modeliyle bilinen marka, bu araç ile saatte 362 km hıza çıkabilmektedir. Alman araç markaları arasında şirket ismi olarak GMG Sportwagenmanufaktur Altenburg GmbH ismiyle de bilinmektedir. İlk araçları olan Apollo için Münih Teknik Üniversitesi ile beraber çalışmışladır.

Gumpert Apollo Üretim Tarihçesi

Apollo’nun gelişim sürecine 2004 yılında başlanmıştır. Yapım ve üretim aşamasında son teknoloji simülasyon araçları ile destek sağlanmıştır. Ingolstadt ve Münih Teknik Üniversitelerinin desteği ile ilk gerçek üretim 2005 yılında başlamıştır. Alman markaları arasındaki özel yerini ise 2008 yılında bir yarışta Richahrd Hammond ile Stig’in kullanması ile aldı. Bugatti Veyron’un da dahil olduğu bir yarışta ön plana çıkan isim olmuş oldu. Araç firması, 2013 yılında iflasın eşiğine geldiği için 2016 yılında el değiştirerek hala daha günümüzdeki yerini koruyor. Bu değişim sırasında markanın adının ise Apollo Automobil olarak değiştiğini de belirtelim. Geçtiğimiz yıl, Arrow’un tanıtımını yaparak 100 km hız için 3’den daha kısa bir sürede çıkılan aracın tanıtımı da yapmış oldu.

Apollo Arrow Teknolojik Özellikleri

Dünyanın en önemli araba fuarı olarak tanımlanan Cenevre araç fuarında tanıtılan Arrow modeli, 100 km hıza 2.9 saniyede çıkabilen bir süper model araçlardan biridir. Alman arabaları markaları içerisinde, 1000 beygir gücündedir. Dünya üzerinde çok sınırlı sayıda üretim yapan bu araç Audi menşeili motor özelliklerine sahiptir. Keskin araç hatlarına sahip olan otomobil 4.0 litrelik bir v8 motora da sahiptir. Aynı şekilde 1000 nm tork gücüne de sahiptir. Güç ve teknik yapı açısından inanılmaz derecede özelliklere sahip nadir markalardan biridir.

3 Yorumlar
  1. melih diyor

    1000 beygir gücündeki, 362 km hıza ulaşabilen bu araçla zannediyorum ki Türkiye’de dolaşmazdım…

  2. serdar diyor

    Audi menşeili motor özelliklerine sahip olması dikkatimi çekti, çünkü Auidi’nin motorunu yakından biliyorum ve oldukça başarılı. Sınırlı sayıda üretimi bulunuyor demişsiniz, acaba Türkiye’den gelen bir talep var mı ya da fiyatları ne kadar?

  3. süleyman diyor

    Gerçekten bahsettiğiniz bilgilere göre araç resmen uçuyor, ben bu araca sahip olmak isterdim şahsen. Yakıt tüketim durumu ve Türkiye piyasasındaki değerini de merak ettim açıkçası

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.