2018 BMW İ8 Yakıt Tüketimi, Teknik Özellikleri ve İnceleme

5

Alman araba markaları arasında modelleri, gücü, konforu ve kalitesi ile kendinden kurulduğu günden bu yana söz ettiren bir markadır BMW. Bu markanın en önemli özelliklerinden bir tanesi de ürettiği araçların her birinde gelişen teknolojiyi kullanması ve talepleri iyi karşılamasıdır. Talepler sadece bir nokta üzerinde olunmuyor; sürücüler konfor, güvenlik, hız, güç hepsini bir arada istiyor. BMW markası da araba markaları arasında bu durumu her çıkarttığı modellerinde en iyi şekilde veren bir marka. İ serisinde çıkartmış olduğu İ8’de de bunu görebilmek mümkün. BMW İ8 rakiplerine taş çıkartacak donanım ve güce sahip bir araç. İstenilen performans, istenilen güç ve teknoloji bu araçta tümüyle birleştirilmiştir.

BMW İ8 Teknik Özellikleri

Teknik özellikleri bir araçta oldukça önem taşır. BMW İ8 teknik özellikleri ise mükemmel bir şekilde oluşturulmuş. Bu araçta yüksüz ağırlık 1485 kg’dır. Motor özelliklerine bakıldığında 4/3 şeklinde silindir/valflerinin bulunduğu görülüyor. Motor hacmi ise 1499 cc3’tür. Motorun gücü 231 beygir gücüdür ve 5800 devre sahiptir. Emisyon standardı EU6 şeklindedir. Torku 320 Nm ola aracın motor devri ise 3700’dür.

Araçta enerji tüketimi miktarı 100 km’de kWh cinsinden 11.9 olarak hesaplanmıştır. Aracın uzunluğu 4689 mm olup genişliği ise toplamda 2218 mm’dir. Dingiller arasındaki mesafe 1721 mm olarak ölçülmüştür. Araçta Hybrid yani elektrikli motor bulunmaktadır. Elektrik motoruyla menzili 37 km’dir ve ortalama kullanıcı değeri olarak bu menzil ölçüldüğünde 30 km değerindedir.

Aracın toplam menzil değeri km cinsinde 440 mm olarak belirtilmektedir. Batarya şarj süresi 2 saattir ve lityum iyon batarya kapasitesi de 5.2 kW saattir. Araçta aynı zamanda otomatik şanzıman bulunmaktadır.

BMW İ8 Performansı

BMW İ8 performansı ile özellikle rakiplerine taş çıkartıyor. Gücü ve hızlanması hem kendi içerisindeki diğer modellerine, hem de diğer araba markalarına göre oldukça başarılıdır. Araçta elektrik motoru ile yapılacak olan maksimum hız 120 km olarak belirlenmişken kendi motoru ile de bu hız 250 km/saat şeklindedir. Araç 0 ile 100 km arasındaki hızlanmasına 4.4 saniyede çıkmaktadır. 4. Vitesteyken 80-120 km/saat esnekliği 3.4 saniyedir ve aynı şekilde 5. Viteste 80-120 km/saat esnekliği 4 saniye olarak ölçülmüştür.

İçten yanmalı motorunda 1 dakikada azami güç çıkışı beygir gücü olarak 231 beygir gücü şeklinde hesaplanmıştır. Aynı şekilde azami torku da 1 dakika da 320 Nm’dir.

BMW İ8 Yakıt Tüketimi

Hybrid motor türüne sahip olması yakıt tüketimini de olumlu etkilemektedir. Fabrika çıkışlı bir BMW İ8 yakıt tüketimi incelendiğinde ortalama olarak şehir içinde ve şehir dışında değişmeksizin 100 km’de 2.1 litredir. Karbondioksit emisyonu km’de 49 gramdır. Depo kapasitesi ise 42 litredir.

BMW İ8 İç Tasarımı ve Konforu

BMW İ8 iç tasarımı ve konforu açısından da bazı seçenekler sunmaktadır. Bunlardan ilki Carpo Amido iç tasarımıdır. Klasik olarak koyu ve siyah bir görüntünün yanında aynı zamanda yenilik ve ruh kazandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Sedef krom ve saten gümüş burgulu sportif bir deri direksiyonu bu tasarımda yer alır. İstek üzerine iç tasarımda Antrasit tavan da sunulmaktadır.

Carpo Fildişi iç tasarımında yine aynı şekilde bir tasarım bulunmakta olup daha çok beyaz tonlarının bulunduğu görülmektedir. Direksiyon tipi, malzemesi ve iç donanımı açısından aynı olan bu Carpo Fildişindeki fark beyaz rengin daha yoğun olmasıdır.

Daha sportif bir tercih yapmak isteyenlere BMW markası bu serisinde Neso iç tasarımını sunuyor. Bu tasarımda parlak carum gri derinin siyah yüzeylerle dengelendiği görülüyor. Daha modern ve daha ferah bir atmosfer yaratıyor. Opsiyonel bir şekilde bir de iç tasarımında sürücülere Carpo Carum Spice gri iç tasarım seçeneğini sunuyor. Bu iç tasarımında da mavi renklerin ve opsiyonel olarak çift dikişlerin yer aldığı görülmekte. Kapı marşpiyerlerinde metalik Amido lazer işleme ile İ8 yazısı bu iç tasarımında bulunuyor. Aynı zamanda tasarımında sedef ve krom detaylar da dikkat çekiyor.

İç tasarımında seramik kaplama olarak vites tasarlanmış olan bu seçenekte paspaslar bile özenle üretilmiş ve ayrıcalıklı bir görüntüye sahip. Araçta iç tasarım açısından da kullanıcıya özel bu şekilde çeşitlilik sağlanmış.

BMW İ8 İnceleme

5 Yorumlar
 1. Rüştü diyor

  İ8 modelindeki tüm detaylı açıklamaları sitenizden almış bulunmaktayım. Gerçekten gerek konforu ve iç tasarımı olsun gerek ise vermiş olduğu motor gücü ve performans olsun oldukça etkilendim. Acaba fiyatları ne kadar bu aracın

 2. sıtkı diyor

  BMW İ8 modelini gerçekten çok merak ediyordum. Gerek performansı gerek aracın diğer teknik özelliklerini oldukça güzel anlatmışsınız pek çok bilgi öğrenmiş oldum sayenizde, teşekkür ederim..

 3. hakan diyor

  BMW İ8 modelini normalde de merak ediyordum,sitenin sayesinde araç hakkında daha çeşitli bilgilere ulaşabildim.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 4. Mert diyor

  BMW İ8in teknik özelliklerinin belirtilmesi çok iyi, çok güze bir inceleme olmuş. Videodan da anlaşılacağı üzere araçta gerçekten mükemmel bir donanım ve görünüm var. Hızlanması da çok iyi.

 5. Ali diyor

  Gerek performansı gerek ise donanımları açısından güçlü bir model olduğu görülebiliyor. BMW markasının araçları arasında bu bilgilerden sonra en çok ilgimi çeken model bu araç.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.