Alpina Araba Markası Hakkında

0

ALPINA ile ilgili, BMW markasının bir tuning firması olduğunu söyleyebiliriz.Tuning tabirini açmak gerekirse, bir otomobilin orijinal parçalarını değiştirmek, ek parçalar dahil etmek,araçtan alınan verimi artırmak şeklinde değişiklikler yapıp, bununla beraber aracın güç dengesini bozmadan sağlam bir modifiye yapılması anlamına gelmektedir. Alman marka arabalar içerisinde fark edilmesi 1960’lı yıllara dayanmaktadır. BMW araçları üzerine yaptığı modifiyelerle birçok insanın beğendiği sağlam araçların markası haline gelmiştir.

Alpina Nasıl Kuruldu?

Alpina ismini sonradan alsa da, firma ilk olarak 1965 yılında Burkard Bovensiepen tarafından kurulmuştur. Bovensiepen, araçlara yaptığı ekleme ve değişimlerle bir üst modeli ile yarışır hale getiriyordu. Marka olarak kurulmadan önce BMW sahibi olan kişilerin araçlarına yapmış olduğu bu modifiyelere dair broşürler bırakarak adını duyurma çabasındaydı ve sonrasında bahsettiğimiz gibi markasını oluşturmuş oldu. İlk olarak BMW 1500 modelini, Alpina markası altında 1800 modeline denk olarak karbüratör ve motor güçlendirme malzemeleri kullanıp üreterek piyasaya sunuyordu. Alman araba markaları arasında fark edilmesi ise 1968 yılında gerçekleşmiştir. Bu sene içerisinde hem isimi Alpina yapmış hem de BMW 02 CS Coupe ile bilinirliği artmıştır.  Sonraki senelerde sportif araçlar bakımından da bir aşama atlamak istendiği için 1973 yılında Niki Gauda Formula 1’i Alpina modifiyeli araç ile kazanmış oldu.

Alpina Seri Üretim Süreci

Tuning markası olarak piyasaya gözlerini açan firma, bahsetmiş olduğumuz sportif başarılardan sonra bir karar alarak seri üretime geçiş yapmıştır. Bu kapsamda, ilk olarak 6 silindirlik bir motora sahip, bir seri üretiliyor. Ardından hızlı ve sağlam birkaç araç daha üreten firma ilerleyen dönemlerde BMW firması ile anlaşarak, modelleri için üzerinde daha rahat düzenlemeler yapabileceği karoserler ediniyorlar. Günümüzde Almanya araba markaları arasında Alpina markası oldukça klas bir marka olmakla beraber, Bovensiepen anlayışı gereği bir modelden yalnızca maksimum 500 adet üretiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.